STRONA GŁÓWNA
 Informacja o GCI
 GCI w Lubelskim
 Aktualności
 Ważne adresy
 Nasze linki
 Biblioteczka GCI
 Jak szukać pracy
 Ważne informacje
 Partnerzy
 • Jak szukać pracy

  Po pierwsze, skrupulatnie przeglądaj ogłoszenia o pracę w najbardziej popularnych gazetach codziennych. Do tego dodać musisz wszystkie znaczące lokalne dzienniki. Firma zazwyczaj umieszcza ogłoszenie tylko w jednej gazecie. Dokładnie analizuj ogłoszenia. Nawet, jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań, a stanowisko i firma są dla Ciebie interesujące - podejmij działanie. Bardzo rzadko udaje się znaleźć idealnego pracownika. Niejednokrotnie zatrudnienie jest po prostu kompromisem między oczekiwaniami, a kompetencjami kandydatów. Pamiętaj - zachowuj kopie wszystkich ogłoszeń, na które odpowiadasz .

  Po drugie, odwiedzaj bardziej i mniej popularne serwisy internetowe. Coraz więcej firm zamieszcza ogłoszenia nie w gazetach, lecz właśnie w Internecie. Jest szybszy, tańszy, a w przypadku niektórych zawodów skuteczniejszy niż prasa. Niemal standardowo już tylko przez Internet szuka się specjalistów informatyki i telekomunikacji.

  Po trzecie, czytaj nie tylko ogłoszenia, ale uważnie śledź również informacje gospodarcze. Jeśli obok Ciebie rozpoczyna się budowa centrum handlowego, to znak, że firma będzie poszukiwać pracowników. I to nie tylko kasjerek, lecz również finansistów, księgowych, kupców, specjalistów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi czy administracji. Informacja o wchodzeniu na Polski rynek nowej firmy to również szansa na znalezienie pracy.

  Po czwarte, staraj się uczestniczyć w wydarzeniach branżowych. Jeśli interesuje Cię praca w ochronie środowiska, a odbywa się konferencja nt. ekologii, zrób wszystko, żeby tam być! Poznawaj ludzi, rozmawiaj, nawiązuj kontakty. Nie rozdawaj swojego CV na prawo i lewo - raczej zbieraj wizytówki i prześlij swoje dokumenty za kilka dni, powołując się w liście na spotkanie. Stań się bywalcem targów, wystaw, prezentacji... Wygrywają wytrwali

  Obroniłem się, wróciłem z wakacji, najwyższy czas zabrać się za szukanie pracy. Kupię gazetę, zadzwonię w parę miejsc, i coś się znajdzie." NIESTETY! Dziś szukanie pracy to praca sama w sobie. Wymaga zaangażowania, cierpliwości i wytrwałości. A także czasem całkiem sporych inwestycji - gazety, telefony, korzystanie z Internetu, przygotowanie i druk dokumentów, zdjęcia, przesyłki, dojazdy na rozmowy kwalifikacyjne. Bądź na to przygotowany.

  Krok pierwszy - bardzo istotny - określ interesujące Cię branże i firmy. Ponadto zastanów się, jakie stanowiska Cię interesują i co dla Ciebie jest w pracy ważne. Według tych kryteriów będziesz selekcjonował oferty.

  Krok drugi - wyślij swoje CV i list motywacyjny do najbardziej

  znanych i aktywnych agencji doradztwa personalnego w Twoim regionie. Co prawda zazwyczaj pracodawcy nie szukają za pośrednictwem agencji osób bezpośrednio po studiach, ale i od tej reguły zdarzają się wyjątki. W najgorszym przypadku Twoje zgłoszenie trafi do bazy danych.

  Krok trzeci - mów wszystkim, że szukasz pracy. Wykorzystaj wszystkie możliwe kontakty - swoje, rodziny, znajomych. Co ważne - nie proś o rekomendację czy poparcie dla Twojej kandydatury. Ludzie zazwyczaj nie chcą polecać do pracy swoich znajomych - obawiają się, że będą ponosić odpowiedzialność za ich ewentualne niepowodzenia. Szukaj więc tylko informacji o aktualnych wakatach. To zdumiewające, jak wiele ofert nigdy nie wypływa na oficjalny rynek pracy, ponieważ kandydatów udaje się znaleźć na drodze nieformalnej. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych firm, choć wiele międzynarodowych korporacji również wykorzystuje takie metody

  Poszukiwany, poszukiwana...
  "
  Wysłałem już CV w kilka miejsc, powiedziałem znajomym, że szukam pracy. Zrobiłem wszystko, teraz pozostaje mi już tylko czekać na odzew!" NIE! Teraz dopiero czas na prawdziwe szukanie. Niestety, musisz podporządkować swoje życie szukaniu pracy. Wszelkie zgłoszenia wysyłaj tak szybko, jak to tylko możliwe - najpóźniej 2-3 dni po ukazaniu się ogłoszenia. Im szybciej, tym lepiej.